Organization Calendar (North Halton Girls Hockey Association)

PrintOrganization Calendar
<< PrevNov 03, 2019-Nov 16, 2019Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Nov 03Nov 04Nov 05Nov 06Nov 07Nov 08Nov 09
Atom AA - RUSH Buffalo Inferno
Midget AA - Buffalo Inferno
Peewee A - Fire on Ice
Peewee AA - Waterloo Fall Challenge Cup
Midget B - Rochester
Midget A - Detroit
Peewee B - Grand River Tournament
Midget AA
10:00 AM
vs. 2nd vs 3rd
Holiday Twin Rinks - 1 [SF2]
Midget AA
10:15 AM
vs. 1st vs 4th
Holiday Twin Rinks - 2 [SF1]
Novice B
11:30 AM-12:30 PM
Practice
Bantam AA
12:30 PM-2:00 PM
Practice
Atom A
12:40 PM
@ North Simcoe
Peewee B
12:45 PM
@ Etobicoke Dolphins
Bantam A (MacDonald)
1:30 PM
@ North York Storm #3005
Midget AA
2:30 PM
vs. SF1 vs SF2
Holiday Twin Rinks - 1 [Final]
Atom B
4:30 PM
vs. Ancaster Avalanche
Bantam A (Ollerenshaw)
4:30 PM
@ Stratford Aces
Midget A
5:00 PM
@ Kitchener Rangers
Novice B
4:45 PM-5:45 PM
Practice
Peewee AA
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee A
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee BB
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee B
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Atom AA
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Atom A
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Atom B
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee AA
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Atom B
7:15 PM-8:15 PM
TPHS
Mid
Midget 3 - Elevated Health Teal
8:00 PM
@ Orangeville 2 Grey
Tony Rose (A) [MID-016]
Peewee BB
8:15 PM-9:15 PM
TPHS
Bantam AA
8:30 PM
vs. Oakville Hornets
Bantam B
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Midget B
9:15 PM-10:45 PM
Practice
Atom A
4:45 PM-6:15 PM
Practice
Bantam AA
4:45 PM-6:15 PM
Practice - Rink 2
Peewee BB
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Peewee B
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Peewee A
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom B
6:15 PM-7:15 PM
Practice
Atom AA
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Bantam A (Ollerenshaw)
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Bantam A (MacDonald)
7:15 PM-8:15 PM
Practice
Bantam B
8:00 PM
@ Haldimand Rivercats
Mid
Midget 3 - Elevated Health Teal
8:15 PM
vs. Mid - Midget 2 - Canadian Tire Red
Midget A
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Mid
Midget 1 - White
9:15 PM
vs. Mid - Midget 2 - Canadian Tire Red
Tyke
Timbits Tyke Milton
6:00 PM
vs. Tyke - Timbits Tyke Milton
Midget A
7:30 PM
@ Guelph Gryphons
Midget AA
8:15 PM-10:15 PM
Practice
Atom A
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom AA
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Peewee B
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Peewee AA
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Peewee A
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Novice B
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Bantam B
7:15 PM
@ Niagara Falls Rapids
Atom B
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Peewee BB
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Bantam A (MacDonald)
8:00 PM-9:30 PM
Practice
Bantam A (Ollerenshaw)
9:00 PM-10:00 PM
Practice
Midget B
9:30 PM-10:30 PM
Practice
Midget A
8:15 AM
vs. NorthShore Warhawks (Bush), IL
SimAC 2
Midget A
1:55 PM
@ Naperville Sabres, IL
SimAC 2
Bantam AA
5:00 PM-6:30 PM
Practice - Royal Bank Pad
Bantam AA
6:30 PM
vs. Mississauga Hurricanes
Bantam B
7:15 PM-8:45 PM
Practice
Bantam A (MacDonald)
7:30 PM
@ North York Storm #3025
Bantam A (Ollerenshaw)
8:00 PM
@ Woolwich Wild
Midget AA
8:45 PM
vs. Sudbury Wolves
Atom
AtoMc 2 - Teal & AtoMc 4 - Red
7:00 AM-8:00 AM
Practice
Atom
AtoMc 1 - Grey & AtoMc 3 - Black
8:00 AM-9:00 AM
Practice
PW
Peewee 4 - Red & Peewee 1 - Blue
9:00 AM-10:00 AM
Practice
Midget A
9:40 AM
vs. Anchorage North Stars, AK
SimAC 2
PW
Peewee 3 - Teal & Peewee 2 - Team Colavecchia Black
10:00 AM-11:00 AM
Practice
Nov
Novice 4 - MightyMolars (Marketplace Dental Blue) & Novice 1 -Harbour Printing Teal
11:00 AM-12:00 PM
Practice
Nov
Novice 3 - Red & Novice 2 - Yellow
12:00 PM-1:00 PM
Practice
Fun
Fundamentals
12:00 PM
vs. Fun - Fundamentals
Atom AA
12:15 PM
@ London
Ban
Bantam 2 - Buy Wise Teal & Bantam 4 - Konno White
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Atom B
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Peewee AA
1:45 PM
@ Mississauga Hurricanes
Ban
Bantam 1 - Black & Bantam 3 - I2S Inc. Red
2:00 PM-3:00 PM
Practice
Atom A
2:30 PM
@ Barrie Sharks
Bantam B
3:00 PM
vs. Etobicoke Sharks
Novice B
3:00 PM-4:00 PM
Practice
Midget A
3:05 PM
@ HB Honeybaked, MI
SimAC 1
Peewee BB
4:00 PM
vs. Mississauga Hurricanes
Bantam A (Ollerenshaw)
4:00 PM
vs. saugeen-Maitland Lightning
Midget B
5:00 PM
vs. Haldimand
Midget AA
5:30 PM
@ North York Storm
Peewee A
5:30 PM
vs. Barrie
Bantam A (MacDonald)
7:00 PM
vs. Vaughan Flames
Bantam AA
7:00 PM
@ Burlington Barracudas
Nov 10Nov 11Nov 12Nov 13Nov 14Nov 15Nov 16
Midget A - Detroit
Peewee B - Grand River Tournament
Bantam A (MacDonald) - CAN/AM Challenge Cup Lake Placid Tournament
Peewee BB - Barrie Sharkfest
Atom B - Barrie Sharkfest
Twisters Fall Classic House League Tournament (11/15/19-11/17/19)
PW
Peewee 1 - Blue
8:15 AM
vs. PW - Peewee 2 - Team Colavecchia Black
PW
Peewee 3 - Teal
9:15 AM
vs. PW - Peewee 4 - Red
Nov
Novice 1 -Harbour Printing Teal & Novice 3 - Red
10:15 AM-11:15 AM
Practice
Atom AA
10:30 AM
vs. Barrie
Nov
Novice 2 - Yellow & Novice 4 - MightyMolars (Marketplace Dental Blue)
11:15 AM-12:15 PM
Practice
Bantam AA
11:30 AM
vs. Hamilton
Atom
AtoMc 3 - Black
12:15 PM
vs. Atom - AtoMc 4 - Red
Novice B
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Atom
AtoMc 1 - Grey
1:15 PM
vs. Atom - AtoMc 2 - Teal
Peewee A
1:15 PM
@ Aurora
Tyke
Timbits Georgetown Tyke
1:30 PM
vs. Tyke - Timbits Georgetown Tyke
Peewee AA
2:00 PM
vs. Barrie Sharks
Sen
Senior 5 - Purple
2:30 PM
vs. Sen - Senior 3 - Black
Midget B
3:15 PM
vs. Kitchener Rangers
Atom A
3:30 PM
vs. Guelph Gryphons
Sen
Senior 6 - Yellow
3:30 PM
vs. Sen - Senior 4 - Teal
Peewee BB
4:15 PM
@ Brampton Canadettes
Ban
Bantam 3 - I2S Inc. Red
4:15 PM
vs. Ban - Bantam 4 - Konno White
Atom B
4:30 PM
vs. Hamilton
Sen
Senior 1 - White
4:30 PM
vs. Sen - Senior 2 - Sky Blue
Bantam A (MacDonald)
5:00 PM
@ Etobicoke Dolphins
Ban
Bantam 1 - Black
5:15 PM
vs. Ban - Bantam 2 - Buy Wise Teal
Mid
Midget 2 - Canadian Tire Red
6:00 PM
@ Brampton 1 Navy
Midget AA
6:00 PM
vs. Central York (Aurora) Panthers
Mid
Midget 1 - White
6:15 PM
vs. Orangeville 1 Orange
Mid
Midget 3 - Elevated Health Teal
7:15 PM
vs. Caledon 1 Burgundy
Novice B
4:45 PM-5:45 PM
Practice
Peewee B
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee BB
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee A
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee AA
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Atom AA
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Atom B
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Atom A
5:45 PM-7:15 PM
Goalie TPHS
Peewee AA
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Atom A
7:15 PM-8:15 PM
TPHS
Peewee A
8:15 PM-9:15 PM
TPHS
Midget B
9:15 PM-10:45 PM
Practice
Atom B
4:45 PM-6:15 PM
Practice
Bantam AA
4:45 PM-6:15 PM
Practice - Rink 2
Peewee A
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Peewee B
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Peewee BB
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Atom A
6:15 PM-7:15 PM
Practice
Atom AA
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Bantam A (Ollerenshaw)
7:00 PM
vs. Wilmot Wolverines
Bantam A (MacDonald)
7:15 PM-8:15 PM
Practice
Mid
Midget 1 - White
8:15 PM
vs. Mid - Midget 3 - Elevated Health Teal
Midget A
8:30 PM-10:00 PM
Practice
Mid
Midget 3 - Elevated Health Teal
9:15 PM
vs. Mid - Midget 2 - Canadian Tire Red
Midget AA
8:15 PM-10:15 PM
Practice
Novice B
5:00 PM-6:00 PM
Practice
Atom AA
5:00 PM-6:30 PM
Practice
Atom A
6:00 PM-7:00 PM
Practice
Peewee AA
6:30 PM-8:00 PM
Practice
Peewee A
7:00 PM-8:00 PM
Practice
Bantam B
7:00 PM-8:00 PM
shooting practice
Bantam B
8:00 PM-9:00 PM
shooting practice
Peewee B
8:00 PM
vs. Mississauga Hurricanes
Peewee BB
8:00 PM-9:00 PM
Practice
Bantam A (MacDonald)
8:00 PM
vs. Jr. Flyers Black
Olympic Center - USA
Bantam A (Ollerenshaw)
9:00 PM-10:00 PM
Practice
Midget B
9:30 PM-10:30 PM
Practice
Bantam A (MacDonald)
10:00 AM
@ Spitfires
Olympic Center - '80
Atom B
10:00 AM
@ Orangeville Tigers
Stroud-Innisfil Recreation Centre [AB03]
Peewee BB
12:30 PM
@ Barrie Sharks
Bantam A (MacDonald)
2:45 PM
vs. Clarington Flames
Saranac Lake Civic Center
Peewee BB
4:00 PM
@ South Huron Sabres
Atom B
4:00 PM
vs. Napanee Crunch
Bantam AA
5:00 PM-6:30 PM
Practice - Royal Bank Pad
Peewee A
6:30 PM
@ North York
Midget A
7:15 PM
vs. Flamborough Falcons
Midget AA
8:45 PM
vs. Vaughan Flames
Bantam B
9:00 PM
vs. St. Catherines Brock Jr Badgers
Atom B
8:00 AM
@ Mooretown Lady Flags
Peewee B
10:15 AM
@ Scarborough Sharks
Peewee BB
11:15 AM
vs. Kingston Ice Wolves
Atom AA
1:00 PM-2:00 PM
Practice
Midget A
1:30 PM
@ Kitchener Rangers
Bantam AA
2:30 PM
@ Stoney Creek Sabres
Bantam A (Ollerenshaw)
2:30 PM
@ Cambridge Roadrunners
Atom A
3:00 PM
vs. North York Storm
Peewee AA
4:00 PM
vs. North York Storm
Atom B
4:00 PM
vs. Orangeville Tigers
Stroud-Innisfil Recreation Centre [AB20]
Peewee BB
4:45 PM
vs. Toronto Leaside Wildcats
Peewee A
5:30 PM
vs. North York
Midget B
6:30 PM
@ Brantford
Novice B
6:30 PM
@ Mississauga Hurricanes
Midget AA
7:00 PM
vs. Team China
Peewee AA
7:00 PM-8:30 PM
Practice
Bantam A (MacDonald)
7:15 PM
vs. Spitfires
Olympic Center - '80
You can use MyCal to combine schedules from multiple teams.
Or, Subscribe to multiple calendars at once.
Looking for a way to combine schedules from multiple teams? Visit www.mycal.ca
View AllOur Sponsors
Social Networking
Follow Us On
Follow North Halton Girls Hockey Association on Twitter
- and -
Visit North Halton Girls Hockey Association on Facebook
Quick Links
Manage Subscriptions
Signup to receive email or text messages for the teams you want to follow.
Printed from nhgha.com on Saturday, July 4, 2020 at 6:03 AM